Faytonlar
İZMİR, FAYTONLARIYLA GÜZEL! 
İzmir tarihinde modernliğiyle batıya yakınlığı simgeleyen bir prestij simgesi olan fayton, 1800’lü yılların sonunda sadece İngilizler ve Fransızlar tarafından bir ulaşım aracı olarak kullanılırken, zamanla yaygınlaşarak , şehre gelen ziyaretçilerin “Kordon Sefası” için vazgeçilmez bir unsur olmuştur.
  
Şehrin değerlerine ve tarihine sahip çıkmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen fayton projesinde, faytonları kente yakışan modern bir görünüme kavuşturmak için her adım titizlikle atıldı. Temmuz 2012 de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU’nun katılımıyla gerçekleşen ilk fayton seferinin ardından, Kordon’da hizmete aralıksız devam eden faytonlar, bugün 25.000’i aşkın gerçekleşmiş tur sayısıyla yoluna devam ediyor.
 

Atlar

İzmir Faytonlarını, yük çekmek için özel olarak yetiştirilmiş bir ırk olan Haflingerlerin omuzlarına yasladık.  Irk standartlarının tümünü taşıyan, özel eğitimli 35 at, bu proje kapsamında anavatanları olan Avusturya’nın Tyrol bölgesinden İzmir’e getirildi. Altın yeleli Haflingerler, dayanıklılıkları ve çalışkanlıklarıyla faytonları çekerken, yumuşak başlı karakterleriyle görenleri kendilerine hayran bırakıyor.  


Faytonlar

Victoria Klasik tipi faytonlar, İzmir’in yumuşak iklim koşulları nedeniyle tarihi boyunca en çok tercih edilen fayton modeli olmuştur. Proje kapsamında Manisa Akhisar’da özel olarak üretilen 12 adet Victoria Klasik model faytonun önde gelen özellikleri, körüklü olmaları, deri döşemeli bir geniş bir dar karşılıklı iki sıra koltukta 4 yolcu taşıma kapasiteli olmalarıdır. 


Sürücüler
Proje kapsamında görev alan deneyimli fayton sürücüleri, fayton hizmetine başlamadan önceki hazırlık döneminde iletişim becerisi, kurum içi davranış biçimi, öfke yönetimi, duygu kontrolü, konuşma becerisi ve İngilizce dil eğitimi alarak, yerli ve yabancı ziyaretçilere verecekleri fayton hizmetinde hem altyapılarını hem de güvenlerini geliştirmiş oldular. Sürücüler uzun kollu, İspanyol model, hakim yakalı bir gömlek; siyah renk pantolon ve yelek ve siyah şapka (london model)  takarak tek tip kıyafetleri ile fayton bütünlüğünü oluşturuyorlar.
 
 

Barınak
Alsancak Kahramanlar’da atlar ve faytonlar için özel olarak yapılmış barınakta, yarı kapalı ahır sistemiyle her atın kendi ahırı, 2500 metrekarelik padok (atlar için açık gezinti alanı), üstü kapalı fayton parkı, depolar ve idari bina bulunuyor. Günde 8 saat/haftada 6 günden fazla çalıştırılmayan atlar, barınaktaki zamanlarında padokta özgürce koşup ahırlarında dinleniyor.


Duraklar
Liman içinde, Liman çıkışında, Gündoğdu Meydanı’nda ve Konak Pier önünde olmak üzere toplamda 4 adet olan özel fayton duraklarında, atlar için gölgelik, uygun zemin düzenlemesi, temizlik ve atların ihtiyacı için su tesisatı ve pis su tahliye altyapısı, gerekli temizlik malzemeleri için birer kilitli dolap bulunuyor. Ayrıca hizmet saatleri boyunca her durakta bilet satışı ile görevli bir personel müşterilere hizmet veriyor. 
 

Seferler
Çift vardiya çalışan faytonlar sabah 08:00, akşam 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.  Alsancak Limanı ve Konak Pier arasında Kordon Hattı boyunca yapacağınız fayton seferleri tek yön 20 TL lik biletlerle gerçekleşiyor. Bulunduğunuz durakta görevli personel, size o duraktan gerçekleştirebileceğiniz uzun ve kısa (gidiş geliş) turlar hakkında bilgi verecektir. 


Kiralama
Özel günleriniz veya projelerinizde organizasyonunuzu tamamlamak için fayton kiralayabilirsiniz. Saatlik olarak kiralanacak faytonlar için duraklarda görevli personelimiz size detaylı bilgi verecektir. 
 
Faytonla Şehir Turu
Nal sesleri kordondan şehrin içine yayılıyor. 29 Haziran 2014 tarihi itibariyle ulaşım konusunda gerçekleşen yeni düzenlemelerle trafik sorununun çözüme ulaşmasının ardından, faytonların güzergâhı da genişledi. 1 Ağustos 2014 Cuma gününden itibaren Alsancak, Konak ve Basmane semtlerindeki tarihi akslar ve Kültürpark’ı da kapsayan şehir turlarıyla, Alsancak’ın gözde bulvarlarından geçip, Kültürpark içinde ağaçların gölgesinde dolaşıp, Ayavukla kilisesi, Oteller Sokağı, Agora, Kemeraltı ve Saat Kulesi başta olmak üzere birçok tarihi önemli noktayı fayton ile ziyaret edebilirisiniz.  Şehir turu yapmak isteyen ziyaretçiler, mevcut 4 fayton durağından dilediklerine giderek turu gerçekleştirebilirler.